Rękawice medyczne dzielimy na trzy podstawowe grupy: rękawice nitrylowe, rękawice winylowe, rękawice lateksowe to trzy podstawowe rodzaje rękawic medycznych jednorazowych występujących na rynku.
Rękawice medyczne stosowane w gabinetach medycznych, kosmetycznych, weterynaryjnych czy w gastronomii powinny być oznaczone znakiem CE i wyprodukowane zgodnie z określoną normą EN 455. Rękawice medyczne są pierwszą i podstawową barierą dla patogenów takich jak bakterie, wirusy i inne. Muszą zapewniać odpowiednią odporność na rozrywanie i zapewniać odpowiednią rozciągliwość. Rękawice medyczne mają określoną trwałość, po okresie wskazanym jako zdatność do użycia, rękawice medyczne tracą swoje właściwości. Okres trwałości zaznaczony jest na opakowaniu.
Rękawice diagnostyczne są stosowane nie tylko jako niezbędne wyposażenie gabinetów lekarskich czy laboratoriów. Rękawice stanowią najważniejszą ochronę dłoni przed ewentualnym zakażeniem.
Rękawiczki medyczne - zastosowanie
Rękawiczki medyczne jednorazowe stosowane są w przemyśle spożywczym, w gabinetach kosmetycznych, w rolnictwie, weterynarii, farmacji gastronomii i wszędzie, gdzie niezbędna jest ochrona dłoni. Rękawice jednorazowe stanowią podstawową barierę podczas pracy dentysty, kosmetyczki, pielęgniarki czy lakiernika.