Jednym z prostych i skutecznych sposobów na nietrzymanie moczu jest odpowiednie, zdrowe odżywianie się [1]. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak powinna wyglądać dieta osób borykających się z inkontynencją. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, według których powinny być przygotowywane posiłki.
Pamiętaj o błonniku
Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, warto skupić się na regularnym spożywaniu lekkich posiłków, z dużą zawartością błonnika pokarmowego [2].
Źródłem błonnika są głównie produkty zbożowe z niskiego przemiału zbóż, takie jak: mąki o wysokim typie (np. graham typ 1850), wytworzone z nich pieczywo, kasze i makarony oraz płatki wielozbożowe, np. płatki żytnie naturalne (11,6 g/100g), chleb żytni pełnoziarnisty (6,1 g/100 g).
Bogatym źródłem błonnika są także ziarna i nasiona roślin, np. nasiona słonecznika (8,6 g błonnika/100 g), pestki dyni (6 g błonnika/100 g) oraz suszone owoce, takie jak figi (9,8 g błonnika/100 g), morele (10,3 g błonnika/100 g) i śliwki (10 g/100 g).Co więcej, warto zwrócić uwagę na siemię lniane, które jest bardzo dobrym źródłem błonnika na poziomie 27,3 g/100 g produktu.
Cennym źródłem błonnika są również owoce i warzywa . Z owoców bogate w błonnik są przede wszystkim porzeczki (7,9 g/100g) i maliny (6,5 g/100g) [3].
UWAGA !
Jeśli dotychczas unikałaś/eś produktów bogatych w błonnik, włączaj je do diety stopniowo. Dojście do zaleconej dawki powinno zająć parę tygodni. Nagłe zwiększenie ilości błonnika może wywołać wzdęcia, gazy lub luźne stolce [4].
Dostarczaj organizmowi naturalną witaminę C
Spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców jest ważne i wskazane dla osób z nietrzymaniem moczu również ze względu na fakt, że zawierają one dużą ilość witaminy C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu odpowiadającego za elastyczność nie tylko skóry, ale i tkanek budujących pęcherz. Dużą zawartością witaminy C cechują się między innymi czarna porzeczka, natka pietruszki, czy też czerwona papryka [5].
Nie zapomnij o magnezie
Pierwiastek ten pomaga utrzymać w dobrej kondycji funkcjonowanie mięśni i nerwów, których praca jest bardzo ważna w problemie nietrzymania moczu. Magnez znajdziemy między innymi w kapuście, szpinaku, czy też brokułach [6].
Jeśli chodzi o warzywa, to kolejnym słusznym wyborem są ogórki [7].
Zawierają one krzemionkę, która nie tylko wzmacnia włosy i paznokcie, ale również dba o dobrą kondycję pęcherza (pomaga leczyć stany zapalne pęcherza). Krzemionkę znajdziemy w migdałach, orzeszkach ziemnych, pestkach słonecznika i siemieniu lnianym [8].
Włącz do swojej diety jarmuż
Jarmuż wspomaga sprawne funkcjonowanie mięśni, także tych które „podtrzymują” pęcherz i zapobiegają problemom z nieotrzymaniem moczu [9].
UWAGA !
Jarmuż choć bardzo zdrowy i pełen witamin, nie jest jednak pozbawiony wad. Podobnie jak innych roślin kapustnych, nie powinny go spożywać w nadmiarze osoby z niedoczynnością tarczycy. Zawiera bowiem goitrogeny - antyodżywcze substancje, które zaburzają wchłanianie jodu, a więc w tej dolegliwości są szczególnie szkodliwe.
Kolejną grupą, która powinna uważać na jarmuż są osoby chorujące na kamicę nerkową. Podobnie jak szczaw czy rabarbar zawiera on bowiem szczawiany - związki, które wpływają na powstawanie złogów (tzw. „kamieni”) szczawianowo-wapniowych [10].
Dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość płynów
Niezmiernie ważne jest regularne dostarczanie organizmowi płynów. Przy nietrzymaniu moczu nie należy powstrzymywać się od picia. Może to grozić odwodnieniem organizmu. Niegazowana woda mineralna, herbatki ziołowe (np. z lipy, pokrzywy zwyczajnej), napoje i soki z żurawiną to najlepszy wybór dla Ciebie [11].
Wiedząc, jakie produkty powinny znaleźć się na kulinarnej liście osób z problemem nietrzymania moczu, przejdźmy do omówienia kwestii, czego należy unikać.
Z diety wyeliminuj produkty, które mają działanie moczopędne.
Należą do nich na pewno sok z grejfruta — jest on znanym diuretykiem. Podobne właściwości wykazuje kofeina, dlatego ogranicz kawę do dwóch filiżanek, a herbatę do maksimum czterech kubków dziennie [12]. Unikaj też spożycia alkoholu, który działa moczopędnie i dodatkowo zakłóca odbieranie przez mózg sygnałów wysyłanych przez pełny pęcherz [13].
Z diety należy wykluczyć także produkty, które podrażniają pęcherz: owoce cytrusowe, napoje gazowane, mleko, czekoladę, owoce cytrusowe i ostre przyprawy [14].
Ponadto pamiętaj, unikaj spożywania posiłków wysoko przetworzonych, z dużą zawartością tłuszczów zwierzęcych, które mogą prowadzić do nadwagi oraz problemów z popuszczaniem moczu.
WAŻNE !!!
Palenie tytoniu także jest uznawane za czynnik, który potęguje dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Nikotyna działa drażniąco na błonę śluzową pęcherza, przez co częściej odczuwamy parcie na pęcherz. Warto więc unikać palenia tytoniu, aby zapewnić sobie większy komfort [15].
NETOGRAFIA
[1]. https://portal.abczdrowie.pl/domowa-profilaktyka-nietrzymania-moczu
[2] http://www.fresh-net.pl/diety/zdrowa-dieta-na-nietrzymanie-moczu/quj_bhzy
[3]. https://dieta.mp.pl/lista/77037,ktore-produkty-zywnosciowe-zawieraja-blonnik
[5]. http://www.chcemybycrodzicami.pl/masz-problem-z-nietrzymaniem-moczu-sprawdz-co-jesc-a-czego-unikac/
[6]. http://zdrowie.dziennik.pl/diety/zdjecia/535933,2,problem-z-nietrzymaniem-moczu-co-jesc-a-czego-unikac-w-diecie.html. http://zdrowie.dziennik.pl/diety/zdjecia/535933,5,problem-z-nietrzymaniem-moczu-co-jesc-a-czego-unikac-w-diecie.html
[11]. https://www.medme.pl/artykuly/nietrzymanie-moczu-zdrowa-dieta-co-jesc-a-czego-nie,69514.html
[12]. http://www.biomedical.pl/zdrowie/nietrzymanie-moczu-1391.html
[14]. https://kobiecosc.info/sposoby-na-nietrzymanie-moczu/
[15]. http://www.chcemybycrodzicami.pl/masz-problem-z-nietrzymaniem-moczu-sprawdz-co-jesc-a-czego-unikac/