Blog kategorie
Bestsellery
Podkład chłonny 60 cm x 60 cm 25 szt.
Podkład chłonny 60 cm x 60 cm 25 szt.
17,59 zł 16,29 zł
szt.
Opaska gipsowa safeLINE CAST 12cm x 3m
Opaska gipsowa safeLINE CAST 12cm x 3m
1,98 zł 1,83 zł
szt.
Paski do zamykania ran RUDASTRIP
Paski do zamykania ran RUDASTRIP
1,49 zł 1,38 zł
Staza uciskowa automatyczna
Staza uciskowa automatyczna
7,99 zł 7,40 zł
szt.
Dane kontaktowe

SKLEP MEDYCZNY ASINOS

ul. Młodzianowska 75
26-612 Radom

tel: +48 693 217 842
e-mail: sklep@asinos.pl

Dane do faktur: 

MEDstory Spółka z o.o.

ul. Żwirki i Wigury 16A

02-092 Warszawa
NIP: 522 318 97 93

Materiały opatrunkowe: kompresy z gazy

Materiały opatrunkowe: kompresy z gazy

Gaza, czyli biała tkanina o właściwościach chłonnych, jest najpopularniejszym materiałem opatrunkowym. Gaza to miękki, łatwo dopasowujący się kształtem do powierzchni rany materiał. Jej spoisty charakter zapobiega zostawaniu włókien w ranie i dlatego najskuteczniejsza jest tam, gdzie inne materiały opatrunkowe mogą się przyklejać do rany lub poparzonej skóry. Należy pamiętać, że gaza nie chroni przed przenikaniem drobnoustrojów. Co więcej, kompresy z gazy szybko się brudzą, co wymusza częste zmiany opatrunków. Do zamocowania gazy na ranie konieczne jest użycie przylepca, bandaża bądź opaski. Najczęściej gaza jest używana do tamowania krwawień i bandażowania ran.

Gazę otrzymuje się z włókien bawełnianych (Tela gossypii), wiskozowych (Tela cellulosi) lub ich mieszaniny (Tela gossypii et cellulosi). Jeśli chodzi o technologię produkcji gazy, to obejmuje ona następujące etapy: snucie przędzy, krochmalenie i powlekanie przędzy, tkanie gazy, suszenie oraz obróbkę chemiczną. Kolejne fazy to warzenie w sodzie kaustycznej, płukanie, bielenie, płukanie po bieleniu oraz suszenie połączone ze zwijaniem. Suszenie suchym gorącym powietrzem zmniejsza ilość ewentualnych zanieczyszczeń drobnoustrojami.

Gaza produkowana jest w dużych zwojach i stosowana jest najczęściej w postaci kompresów wielowarstwowych, serwet operacyjnych, bandaży, tamponów i tupferów. Włókna gazy charakteryzują się silnym skrętem, co zabezpiecza wysuwaniu się luźnych nitek.
  
  Gaza, nawet niesterylna musi spełniać normy czystości mikrobiologicznej i nie może zawierać bakterii z rodzaju Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa oraz rodziny Enterobacteriaceae. W celu ułatwienia procesu technologicznego jakim jest tkanie gazy, stosuje się skrobię. Jej obecność w gotowym opatrunku z gazy jest jednak niepożądana, ponieważ stanowić może pożywkę dla bakterii. Skrobię wykrywa się roztworami jodu. Gazę sterylizuje się termicznie w autoklawie w temperaturze 121ºC przez 20 minut. Po sterylizacji może być stosowana bezpośrednio na ranę [2].

Rozróżniamy 8 rodzajów gazy bawełnianej higroskopijnej w zależności od liczby nitek przypadających na 1 cm2, wytrzymałości nitek wątku i osnowy oraz masy – 13, „lekka” i „ciężka”, 17, 18, 20, 22, 24a i 24b. Farmakopea Europejska umieszcza jeszcze gazę 12 nitkową. Czas tonięcia gazy nie dłuższy niż 10s jest właściwością fizyczną warunkującą jej dobrą higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci).

Do każdego wyrobu z gazy może być trwale dołączona nitka nasączona siarczanem baru, wplatana w czasie  produkcji, pozwalająca w razie potrzeby zlokalizować materiał za pomocą promieni rentgenowskich lub ultrasonografu.

W naszym sklepie posiadamy szeroką ofertę opatrunków z gazy. Kompresy z gazy dostępne są w różnych rozmiarach, w dwóch wersjach: niejałowej i jałowej, 13- lub 17-nitkowe, 8-, 12- i 16-warstwowe. Gaza, z której wykonane są kompresy, produkowana jest ze 100% włókien bawełnianych, bez domieszek innych włókien. Ponadto gaza zabezpieczona jest przed pyleniem i wysnuwaniem się pojedynczych nitek z gotowych wyrobów. Proces produkcji gazy opatrunkowej zapewnia powtarzalność parametrów, gwarantuje zachowanie doskonałej chłonności wyrobu. Bielenie odbywa się w sposób czysty ekologicznie, bez użycia chloru. Trwałość włókien uzyskuje się poprzez silny skręt przędzy [3].
Produkty z gazy dostępne w naszym sklepie spełniają wymogi Farmakopei brytyjskiej i innych krajów europejskich, jak również wymagania zharmonizowanych norm.


NETOGRAFIA

[1]. http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/teks;3986048.html
[2]. http://www.aptekarzpolski.pl/2015/07/07-2015-po-nitce-do-kompresu/
[3]. https://mercatormedical.eu/produkty/opatrunki/Wyroby-z-gazy-bawelnianej

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl