Kompres żelowy - zastosowanie okładów ciepło-zimno

Kompres żelowy - zastosowanie okładów ciepło-zimno

Okłady żelowe to rodzaj opatrunku, który możemy stosować zarówno w formie kompresów zimnych, jak i ciepłych. Kompresy żelowe pomagają na wiele dolegliwości – dowiedz się, jak ich używać, by przyniosły ulgę w różnych problemach zdrowotnych.

Kiedy stosować chłodzący kompres żelowy?

Zimne okłady należy stosować przy wszelkiego rodzaju stłuczeniach i urazach. Jeśli stłuczone miejsce schłodzimy odpowiednio szybko, na skórze nie pojawi się krwiak lub będzie on znacznie mniejszy. Zimny kompres zmniejszy także stan zapalny i jednocześnie złagodzi ból. Chłodzące kompresy żelowe należy stosować:

  • przy stłuczeniach – po obiciu lub upadku
  • przy kontuzjach – np. przy skręceniu kostki czy naciągnięciu więzadła w kolanie
  • przy gorączce
  • przy bólu głowy
  • przy bólu zęba
  • przy zapaleniu stawów

Pamiętajmy, że tak schłodzonego kompresu nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry, aby nie odmrozić tkanki. Zimny kompres żelowy należy owinąć w ręcznik czy choćby cienką ściereczkę kuchenną. Krioterapię powinniśmy stosować przez 20 minutach, po tym czasie schłodzone miejsce powinno odzyskać właściwą temperaturę.

Rozgrzewający kompres żelowy na bóle reumatyczne i bóle mięśni

Ciepłe okłady stosujemy najczęściej przy problemach z krążeniem. Osoby, które mają nieustannie zimne stopy poprawiają krążenie i jednocześnie rozgrzewają stopy, stosując właśnie ciepłe kompresy żelowe. Sprawdzają się one także w przypadku przewlekłych kontuzji, czyli takich, które rozwijają się stopniowo i nie objawiają się obrzękiem. Forsowane mięśnie i stawy czasami nie od razu dają znać, że są przeciążone lub zbyt mocno naciągnięte. W przypadku przewlekłych urazów zaleca się stosowanie ciepłych okładów, które dostarczają mięśniom i tkankom miękkim dodatkową energię. Po intensywnym wysiłku lub w przypadku przewlekłych kontuzji tkanki miękkie i mięśnie potrzebują znacznie więcej energii niż te, które nie są przeciążone.

Rozgrzewające kompresy żelowe można także stosować po intensywnym wysiłku, np. zamiast ciepłej kąpieli, która zapobiega powstawaniu zakwasów. Ciepłe okłady można również stosować przed wysiłkiem fizycznym – dzięki temu mięśnie będą bardziej elastyczne, a rozgrzewka przed treningiem efektywniejsza. Takie rozwiązanie poleca się przede wszystkim osobom, które często narzekają na bóle mięśni po intensywnej aktywności fizycznej.

Ciepłe kompresy działają także rozkurczowo – skutecznie łagodzą między innymi bóle menstruacyjne. Kompresy żelowe można więc stosować zamiast termoforu lub poduszki elektrycznej. Takie zastosowanie znajdują u osób cierpiących na bóle reumatyczne czy takie schorzenia jak przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Rozgrzewający kompres żelowy można użyć po ostrym urazie, ale nie wcześniej niż tydzień po doznaniu kontuzji.

Kompresy żelowe są bardzo wygodne w użyciu – zajmują niewiele miejsca, można je składać, by dostosować ich kształt do aktualnych potrzeb. Uniwersalne zastosowanie jako okład ciepło-zimno sprawia, że kompresy żelowe znajdują się w wielu domowych apteczkach.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl