Kiedy i jak stawiać bańki próżniowe?

Kiedy i jak stawiać bańki próżniowe?

Choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, często nawracającego infekcje, a reumatoidalne zapalenie stawów czy bóle mięśni – na te inne dolegliwości pomagają bańki próżniowe. Jak je stawiać, jak działają i jakie są przeciwwskazania do stawiania baniek?

Jak działają bańki próżniowe?

Bańki próżniowe znamy dzięki ludowej medycynie praktykowanej w Iranie i krajach arabskich, którą na swoje potrzeby zaadaptowała medycyna chińska. Chociaż ich stawianie jest metodą z zakresu medycyny naturalnej, do dzisiaj korzysta z niej wiele osób, również w konsultacji z lekarzami. Bańki próżniowe silnie oddziałują na nasz organizm, dlatego przed ich zastosowaniem, należy skonsultować się z lekarzem.

Podczas stawiania baniek chińskich pękają drobne naczynka, a krew, która się z nich wydostaje, wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu. Działanie baniek próżniowych można więc porównać do działania akupresury.

Jak stawiać bańki próżniowe? Jak często powtarzać zabieg?

W przebiegu ostrych chorób, jak zapalenie oskrzeli czy płuc, bańki można stawiać co dwa dni przez tydzień – zabieg można powtórzyć nie więcej niż 4 razy. Jeśli bańki wykorzystujemy w leczeniu chorób przewlekłych, zabieg możemy ponawiać 2 razy w tygodniu w przeciągu 3 miesięcy. Stawianie baniek powinno być jedynie formą terapii pomocniczej, nigdy nie powinniśmy rezygnować z leczenia, jakie zalecił nam lekarz.

Kiedyś stawianie baniek wymagało od nas większej wprawy. Dostępne wówczas na rynku bańki ogniowe działały na zasadzie wytwarzanego się w ich wnętrzu podciśnienia – ogień spalał powietrze, dzięki czemu bańki zasysały się na skórze. Nowoczesne bańki próżniowe również wytwarzają podciśnienie – w zależności od rodzaju baniek powietrze odsysa się za pomocą strzykawki, pompki, zaworku w samej bańce lub po puszczeniu ściśniętej wcześniej gumowej bańki.

Przed stawianiem baniek skórę należy umyć i dokładnie wysuszyć, a następnie natłuścić oliwką, kremem lub wazeliną. Same bańki przed użyciem również należy dokładnie umyć i osuszyć. Baniek nie wolno stawiać na kręgosłupie. Podczas stawiania baniek kolejny raz na tej samej partii ciała, należy wybierać miejsca na skórze, na których nie ma śladu po bańkac

Wskazania i przeciwwskazania do stawiania baniek próżniowych

Bańki stawiamy najczęściej w infekcjach górnych dróg oddechowych oraz przy zapaleniu oskrzeli i płuc, jako wsparcie antybiotykoterapii lub leczenia infekcji wirusowej. Jednak bańki mają o wiele szersze zastosowanie. Stawianie baniek zmniejsza dolegliwości w astmie oskrzelowej, w nerwobólach i mięśniobólach, w rwie kulszowej, w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy w bolesnym przebiegu menstruacji. Bańki pomagają także zwiększyć ogólną odporność organizmu – stosują je osoby, które walczą z często nawracającymi infekcjami. Ponadto bańki działają relaksująco, pomagają rozładować napięcie, jakie towarzyszy nam w okresach wzmożonego stresu.

Baniek nie powinny stawiać osoby z chorobami układu krążenia. W przypadku wad serca, miażdżycy, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, a także problemów z krzepliwością krwi (również po zażyciu aspiryny) nie zaleca się stawiania baniek. Bańkami chińskimi można także wykonywać masaż, przesuwając bańkę po skórze. Aby nie rozciągnąć skóry, bańką należy przesuwać w jedną stronę – zawsze w kierunku serca. Taki masaż zalecany jest przede wszystkim paniom, które walczą z cellulitem

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl