DEZYNFEKCJA W OŚRODKACH OCHRONY ZDROWIA

Dezynfekcja oraz stosowanie procedur higienicznych to podstawa profilaktyki zakażeń w ośrodkach ochrony zdrowia. Zakażenie może wystąpić poprzez: kontakt bezpośredni (dłonie), kontakt pośredni (zakażony sprzęt), drogę kropelkową oraz krew, wydzieliny, pożywienie. Do głównych czynników zakażeń zaliczamy bakterie, wirusy oraz grzyby. Aby skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia, biorąc pod uwagę zarówno różne formy kontaktu, jak i różne czynniki, należy stosować kompleksową dezynfekcję narzędzi, powierzchni oraz skóry.

Na rynku dostępne są profesjonalne środki dezynfekcyjne do szybkiego odkażania powierzchni i przyrządów medycznych, do dezynfekcji rąk oraz produkty niewymagające spłukiwania ani wycierania. Wyróżniamy produkty do zastosowania manualnego i maszynowego. Są to środki w pełni profesjonalne, które łączą wysoką skuteczność bakteriobójczą z ekonomiką zastosowania. Warto wybierać środki, które są wysoko wydajne i pozwalają zoptymalizować czas oraz koszty skutecznej dezynfekcji. Nowoczesne produkty dezynfekujące są bezpieczne w zastosowaniu i nie wydzielają drażniącego zapachu.

Wśród preparatów do dezynfekcji powierzchni w ośrodkach ochrony zdrowia można wymienić produkty do dużych powierzchni zmywalnych (podłogi, lamperie) oraz małych i trudno dostępnych przestrzeni (łóżka chorych, klamki, szafki, blaty). Do małych powierzchni często narażonych na kontakt z osobą chorą stosuje się produkty na bazie alkoholu (aerozole, chusteczki). Mają szerokie działanie biobójcze, a jednocześnie nie wymagają spłukiwania, wycierania i szybko wysychają bez pozostawiania smug. W sprzedaży dostępne są również alternatywne środki bezalkoholowe, dedykowane powierzchniom wrażliwym na działanie alkoholu.

W dezynfekcji dużych powierzchni do wyboru jest szersza gama substancji chemicznych. Tutaj zastosowanie znajdują m.in. płyny i koncentraty na bazie chloru, a także amin (organicznych pochodnych amoniaku). Chlor i aminy to substancje o dobrych właściwościach myjących, szerokim spektrum biobójczym oraz nadające się do usuwania zabrudzeń biologicznych (krew, wydzieliny itp.).

Skoncentrowane formuły i wydajne opakowania ułatwiają codzienną dezynfekcję w ośrodkach ochrony zdrowia. Oprócz płynów do mycia rąk, ciała, narzędzi zabiegowych oraz powierzchni, w ramach ochrony stosuje się także środki barierowe, a więc jednorazowe fartuchy ochronne, rękawice, czepki, prześcieradła, serwety czy specjalne pokrowce i opakowania do produktów sterylizowanych.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl