Ćwiczenia mięśni Kegla a nietrzymanie moczu

Mięśnie Kegla: definicja

Mięśnie dna miednicy (PFM, pelvic floor muscle) w języku potocznym często występują pod nazwą „mięśnie Kegla”. Pochodzi ona od nazwiska ginekologa Arnolda Kegla, który w 1948 roku po raz pierwszy opisał ćwiczenia tych partii mięśni w celu leczenia problemu nietrzymania moczu [1]. Mięśnie Kegla to mięśnie łonowo-guziczne odpowiedzialne za kontrolę i podtrzymanie dna miednicy i pęcherza. U kobiet rozpięte są między kością łonową a kością guziczną. Otaczają ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy [2]. (Rys. 1.).

nietrzymanie moczu miesnie kegla

Źródło: http://www.luxmed.pl/_files/UserFiles/File/szpital/cwiczenia_Kegla.pdf

Efekty ćwiczeń na mięśnie dna miednicy

Na mięśniach dna miednicy opierają się narządy wewnętrzne, dlatego mięśnie te powinny być mocne i sprężyste. Od sprawności mięśni, nerwów i więzadeł umiejscowionych w kroczu zależy szczelność pęcherza, kondycja kręgosłupa, a nawet trawienie [3]. Ćwiczenia mięśni Kegla są idealne w profilaktyce i leczeniu nietrzymania moczu i powinny być wykonywane przez kobiety w każdym wieku: przed porodem, po porodzie, a później przez całe życie [4]. Ćwiczenia Kegla przyczyniają się również do ogólnego wzmocnienia ciała i poprawy sylwetki. Ich regularne wykonywanie zmniejsza bóle krzyża oraz stawów. Program składający się z niezwykle prostych ćwiczeń, pomoże Ci ujędrnić brzuch i poprawić Twoją postawę [5]. Są to ćwiczenia bezbolesne, bardzo łatwe do wykonania, a przede wszystkim bardzo skuteczne. Zlokalizowanie mięśni dna miednicy może ułatwić prosta czynność: kobieta powinna usiąść na krawędzi stołu, nogi ustawić w lekkim rozkroku, a następnie napiąć mięśnie okolicy odbytu i cewki moczowej. Mięśnie, które właśnie zostały napięte to mięśnie Kegla. Warto podkreślić, że jest to ćwiczenie tylko pomocne w zlokalizowaniu mięśni Kegla.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
 
Zaleca się, aby ćwiczenia mięśni dna miednicy wykonywać trzy razy dziennie przez 5-10 minut. Podczas nich kobieta powinna oddychać normalnie i nie powinna napinać mięśni ud i pośladków. Poniżej przedstawiamy trzy przykłady, jak ćwiczenia mięśni dna miednicy powinny wyglądać.

ĆWICZENIE 1

Połóż się na placach, nogi ugnij w kolanach, a stopy oprzyj płasko na podłodze i rozstaw je na szerokość bioder. Następnie włóż dłonie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dociśnij odcinek lędźwiowy kręgosłupa do dłoni i jednocześnie staraj się oderwać biodra od podłoża. Wykonując to ćwiczenie równocześnie zaciskaj mięśnie. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie (Rys.2.).

cwiczenie na nietrzymanie moczu

Źródło: http://www.luxmed.pl/_files/UserFiles/File/szpital/cwiczenia_Kegla.pdf

ĆWICZENIE 2
Połóż się na placach, nogi ugnij w kolanach, a stopy oprzyj płasko na podłodze i rozstaw je na szerokość bioder. Następnie włóż dłonie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Naciskaj lekko lędźwiami na dłonie i napinaj mięśnie pochwy. Utrzymaj, napięcie mięśni i powoli prostuj jedną nogę. Następnie przesuń piętą po podłożu. Siła ucisku pleców na dłonie oraz napięcie mięśni dna miednicy nie powinna się zmienić. Wróć nogę do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie, zmieniając stronę (Rys.3.).

cwiczenie na nietrzymanie moczu

Źródło: http://www.luxmed.pl/_files/UserFiles/File/szpital/cwiczenia_Kegla.pdf

ĆWICZENIE 3
Połóż się płasko na brzuchu, ręce ułóż pod czołem. Wykonaj ruch “wypchnięcia” pleców ku górze i “podwinięcia” pod siebie miednicy. prawidłowo wykonane ćwiczenie oznacza, że spojenie łonowe, nogi, klatka piersiowa i ręce swobodnie spoczywają na podłożu. Tylko brzuch jest uniesiony ponad podłoże. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie (Rys.4.).

cwiczenie na nietrzymanie moczu

Źródło: http://www.luxmed.pl/_files/UserFiles/File/szpital/cwiczenia_Kegla.pdf

Jak przy każdych ćwiczeniach, rezultatów nie można spodziewać się od razu; nie oznacza to oczywiście, że należy rezygnować, poddać się. Nie zniechęcaj się! Pamiętaj, regularna praca spowoduje, że pierwsze efekty ćwiczeń mięśni Kegla pojawią się po kilku tygodniach. Ćwiczenia mięśni Kegla mają tę zaletę, że są niezauważalne dla otoczenia, więc można je wykonywać w każdym miejscu, w każdej sytuacji, np. podczas oglądania telewizji, czekania na zielone światło w czasie jazdy metrem, samochodem. Powodzenia i wytrwałości!

NETOGRAFIA

[1] https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/48306

[2] http://www.luxmed.pl/_files/UserFiles/File/szpital/cwiczenia_Kegla.pdf

[3]  http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/efekty-cwiczen-na-miesnie-dna-miednicy_37304.html

[4]https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-moczowo-plciowy/cwiczenia-miesni-kegla-a-nietrzymanie-moczu.html#popupClose

 [5] http://konkurs.kampaniespoleczne.pl/kk_files/plik_20091015171736_868.pdf

 

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl