
W zależności od przyczyny, krwotok z nosa może być błahą dolegliwością lub objawem poważnej choroby. Kiedy z krwotokami z nosa powinniśmy iść do lekarza, a kiedy nie jest to konieczne? Dowiedz się, kiedy narażeni jesteśmy na częste krwotoki z nosa i jak pomóc osobie z taką dolegliwością.
Krwotoki z nosa – przyczyny częstego krwawienia z nosa
Przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Mogą one powtarzać się u osób o specyficznej budowie nosa i u osób z niektórymi przewlekłymi chorobami. Niestety zdarza się i tak, że często powracające krwotoki z nosa są jednym z symptomów groźnej choroby nowotworowej lub zakaźnej.
Najczęstsze przyczyny krwotoków z nosa:
- nadciśnienie tętnicze
- skrzywienie przegrody nosowej
- urazy okolicy nosa
- urazy głowy
- przegrzanie organizmu lub udar słoneczny
- nadmierny wysiłek fizyczny
- zaburzenia krzepnięcia – niedobór witaminy K
- niewydolność wątroby
- niewydolność nerek
- zaburzenia hormonalne
- miażdżyca
- choroby zakaźne – grypa, ospa wietrzna, odra, mononukleoza zakaźna, część chorób tropikalnych
- choroby ziarniniakowe
- cukrzyca
- anemia
- choroby układowe – sarkoidoza, AIDS
- choroby nowotworowe – np. rak tarczycy
Krwotoki z nosa mogą być spowodowane dużym stresem lub urazom głowy, czasami również współtowarzyszą alergiom.
Krwotok z nosa – pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Udzielając takiej pomocy, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika – pierwszej pomocy osobie z krwotokiem z nosa zawsze udzielamy w jednorazowych rękawiczkach ochronnych
- osoba z krwotokiem powinna usiąść na krześle, fotelu lub ławce
- głowę należy pochylić do przodu – nigdy do tyłu
- na grzbiet nosa, czoło i kark należy nałożyć zimny kompres
- podczas krwotoku z nosa należy podjąć próbę tamowania poprzez uciskanie kciukiem i palcem wskazującym skrzydełek nosa
- w przypadku krwotoku z nosa u osoby nieprzytomnej należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej (daw. bocznej ustalonej)
Osoba z krwotokiem z nosa nie powinna odchylać głowy do tyłu – w przypadku silnego krwotoku poszkodowany może zachłysnąć się krwią, a w skrajnych przypadkach nawet udusić.
Diagnoza i leczenie krwotoków z nosa
Jeśli krwawienie z nosa występuje bardzo sporadycznie i nie jest obfite, wystarczy, że dolegliwości te zgłosimy u lekarza pierwszego kontaktu przy najbliższej wizycie. Lekarz przeprowadzi wywiad i w razie konieczności skieruje na dalsze badania. Internista może także zlecić badania krwi, aby sprawdzić czy przyczyną krwotoków nie jest jej słaba krzepliwość. W przypadku częstych i obfitych krwotoków z wizytą u lekarza nie powinniśmy zwlekać.
Częste krwawienia z nosa należy skonsultować przede wszystkim z laryngologiem, który skontroluje budowę obu przegród nosowych, sprawdzi czy w obrębie jamy nosowo-gardłowej nie są wyczuwalne guzki lub inne zmiany. Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans.
Nawracające krwotoki z nosa mogą być objawem przewlekłej choroby, czasami są one jedynie wynikiem przesuszenia śluzówki. Nie należy ich ignorować – szybka diagnostyka pomoże ustalić przyczynę i rozpocząć skuteczne leczenie choroby, która wywołuje krwawienie z nosa.